Erasmus+ пројекти

Наставнице наше школе на семинару

У суботу 30. септембра 2023. године наставнице наше школе Маријана Тешић, Смиљана Чурић, Марија Максимовић и Елена Зарупски присуствовале су семинару „Дефинисање квалитетних исхода учења као предуслов за планирање међународне мобилности у средњем стручном образовању“, организован у Средњој економској школи у Сомбору, у организацији Фондације Темпус. Семинар је био намењен свим средњим стручним школама, које за циљ имају мобилност ученика. Семинар су водили представници Фондације Темпус и Националног ВЕТ тима, као и наставница домаћин СЕШ из Сомбора Мелита Даниловић, школски координатор Еразмус+ пројеката. Наставници из целе Србије (из Панчева, Ваљева, Свилајнца, Београда, Титела, Стапара, Сомбора) имали су прилике да чују које све могућности нуди Еразмус+, како и где пронаћи партнере, како формулисати циљеве и исходе учења приликом попувања пројектне пријаве, шта је и како попунити Уговор о учењу и Еуропас и на који начин се решава признавање оцена након ученичке мобилности. На радионичарском делу су присутни наставници кроз примере практично видели и радили како све то тачно изгледа и на лицу места разјашњавали све недоумице и нејасноће.



Представљање Савету родитеља пројекта „Наша школа кроз Еразмус+ пројектно учење“

У уторак, 6. јуна 2023. године школски пројектни тим, наставнице Маријана Тешић, Лела Јовановић, Смиљана Чурић и Елена Зарупски, представиле су Савету родитеља школски пројекат „Наша школа кроз Еразмус+ пројектно учење“. Наставнице су присутне чланове Савета родитеља упознале са програмом Еразмус+ и могућностима које нуди и представиле свој пројекат (од идеје до реализације) и све активности за време мобилности на Исланду. Истакле су да стручно усавршавање ван наших граница јесте могуће захваљујући и Ерасмус+ програму, представиле су како су стечено знање о пројектном учењу примениле на својим часовима, какав је био одјек код ученика и колега и који су њихови даљи кораци. Наставница Елена Зарупски, координатор школског еТвининг тима, истакла је да је наша школа с разлогом и ове године добила Ознаку еТвининг школа, јер су наставнице, уз велику подршку директорке школе Јадранке Пешти, храбро упливале у воде Еразмус + програма и тиме подстакле колеге из основних школа из Шајкаша и Титела да се и сами окушају у писању еТвининг и Еразмус+ пројеката.



Радионица „Пројектно учење“

У петак, 28. априла 2023. године школски пројектни тим одржао је радионицу на тему „Пројектно учење“ за све заинтересоване наставнике школе СТШ „Милева Марић“ као и за наставнике ОШ „Светозар Милетић“ из Титела. Наставнице, учеснице програма Ерасмус+ мобилности, Маријана Тешић, Лела Јовановић и Елена Зарупски представиле су пројектно учење, навеле његове кључне карактеристике, описале њихово искуство примењивајући га и подстакле колеге да га и сами искусе и примене. Као релевантну литературу, наставнице су препоручиле књигу „Пројектно учење“ аутора Вилијама Н. Бендера, као и сајт: projektnoucenje.rs. Радионица је била у знаку разговора и размене искустава, јер наше гошће из основне школе, учеснице радионице, одавно примењују пројекну наставу као и пројектно учење на својим часовима. Њихово искуство као и савети били су корисни свим учесницима радионице. Из ОШ „Светозар Милетић“ присуствовале су Милена Субић, наставница руског језика, Јасмина Пешић Петаков, наставница српског језика и књижевност, Мирјана Радишић, наставница математике и наше колеге Драгица Трнинић и Марија Максимовић, наставнице економске групе предмета и Душко Ристић, наставник физичког васпитања.



Представљање Еразмус+ пројекта основним школама на територији општине Тител

Солун
27. и 31. марта 2023. године, пројектни тим СТШ „Милева Марић“ из Титела, представио је пројекат „Наша школа кроз Еразмус+ пројектно учење“ колегама и колегиницама у основним школама у Тителу и Шајкашу. Током представљања, колеге и колегинице из локалне заједнице сазнале су о могућностима које пружа програм Еразмус+, а финансира Европска унија. Такође, могли су да чују о искуствима наставница СТШ „Милева Марић“ из Титела, које су у програму од самог почетка. Разговарало се о искуствима менторског рада и конкурисања до одласка на мобилност на Исланд и другим активностима садржаним у пројекту. Наставнице су покушале да пренесу своје позитивно искуство и мотивишу присутне колеге да се и сами прикључе Еразмус+ програму јер је оно доказ да „стручно усавршавање ван границе Србије је могуће“. Пројектни тим се захваљује колегама и колегиницама који су их пажљиво саслушали, активно учествовали и од којих су добили позитивне утиске као повратну информацију и речи хвале и подршке, као доказ да су на правом путу.



Представљање пројекта „Наша школа кроз Еразмус+ пројектно учење“ Ученичком парламенту школе

12. јануара 2023. године, за време 4. часа, пројектни тим, наставнице Маријана Тешић, Лела Јовановић, Смиљана Чурић и Елена Зарупски, представиле су Ученичком парламенту пројекат „Наша школа кроз Еразмус+ пројектно учење“. Представљању је присуствовало 22 ученика. Наставнице су чланове Ученичког парламента упознале са програмом Еразмус+ и могућностима које он нуди, представиле свој пројекат (од идеје до реализације) и све активности за време мобилности на Исланду. Појасниле су шта подразумева пројектно учење, какав је школски систем на Исланду, какве су им школе, какав је град Рејкјавик и његова околина и како су оне лично доживеле тај „други свет“. На крају представљења и у току представљања наставнице су одговарале на питања ученика и заголицале им машту да и сами више сазнају о прелепој земљи ватре и леда. На крају су наставнице срдачно позвале све заинтересоване ученике да им се придруже 19. јануара 2023. године, за време Светосавских дана знања и вештина, када ће бити организована радионица „Пројектно учење – проблеми садашњице“.



Представљен пројекат „ Наша школа кроз Еразмус+ пројектно учење “ Наставничком већу школе

Солун
У понедељак 26. децембра 2022. наставница Маријана Тешић, члан Школског пројектног тима, представила је програм „Наша школа кроз Еразмус+ пројектно учење“ Наставничком већу школе. Програм су осмислиле наставнице Елена Зарупски и Маријана Тешић, а у самом програму мобилности придржиле су им се наставнице Смиљана Чурић и Лела Јовановић. Програм је одобрен у оквиру Еразмус + пројеката мобилности у области општег образовања. Наставница Тешић представила је сам Еразмус + програм, Фондацију Темпус, као и „развојни пут“ пројекта: од обуке и радионице за писање Еразмус+ краткорочних пројеката мобилности у области општег, стручног и образовања одраслих у организацији Фондације Темпус, до конкурисања у првом конкурсном року у фебруару 2022.године, одобрења пројекта у јуну и мобилности наставница на Исланд од 6. до 12.новембра 2022. године. Након представљења, пројектни тим је одговарао на питања својих колега и мотивисао их да посете планиране радионице, на којим ће тим применити стечено знање на курсу Пројектно учење.



Наставнице СТШ „Милева Марић“ у Тителу на стручном усавршавању на Исланду

Солун
Наставнице СТШ „Милева Марић“ у Тителу, Елена Зарупски, Лела Јовановић, Смиљана Чурић и Маријана Тешић су у оквиру пројекта „Наша школа кроз Еразмус+ пројектно учење“ које финансира Европска Унија, присуствовале стручном усавршавању под називом – Project Based Learnin in Classroom одржаном 06. 11 – 12.11.2022. године у главном граду Исланда, Рејкјавику. Пројекат су осмислиле наставнице Елена Зарупски и Маријана Тешић и уз подршку школе конкурисале за средства у области општег образовања, Еразмус+ КА1. Под стручним вођством професорице Универзитета у Рејкјавику, др Лилје (dr. sc. Lilja M. Jonsdottir) и наставника Тора (Thorleifur Orn Gunnarsson) учесници усавршавања прошли су кроз фазе осмишљавања, реализације и евалуације пројектне наставе. Радом у међународним тимовима наставници су израдили пример пројектно оријентисане наставе коју ће по повратку имплементирати у свој рад с ученицима. Током боравка на Исланду наставнице су посетиле Национални музеј у Рејкјавику, национални парк и природне феномене и тако се упознале с културом и обичајима Исланђана. По повратку са стручног усавршавања кренуле су у даљу реализацију пројектном планираних активности у самој школи, али и локалној заједници.